ניהול תיקי השקעות

מנהל תיק השקעות הינו אדם אשר ברשותו נייר ערך אחד או יותר. ניירות הערך יכולות להיות מניות, איגרות חוב, אחזקת מטבע זר וכולי.

ניתן לנהל את תיק ההשקעות באופן עצמאי וניתן להפקיד את ניהול תיק ההשקעות אצל מנהל תיקים בבית השקעות. רוב האנשים אשר אינם מבינים בהשקעות בשוק ההון מעדיפים להיעזר במנהל תיק השקעות מומחה ומיומן אשר יכול להביא לרווחים גבוהים יותר.

בתי השקעות

בתי השקעות אלו גופים פיננסים שיש להם בעלות פרטית. הרפורמה האחרונה שנעשתה בשוק ההון אשר נקראת 'חקיקת בכר' גרמה לבנקים למכור קופות גמל וקרנות ההשתלמות לבתי השקעות פרטיים ובכך להגדיל את כוחם.

באמצעות בתי ההשקעות או שירותי רואה חשבון, ניתן לנהל את תיק ההשקעות ולדעת באופן שוטף על מצב שוק ההון. מומלץ לבצע השוואה מקיפה בין בתי ההשקעות השונים ולא רק בין מנהלי תיקי ההשקעות אשר מתחלפים לעיתים.

תפקיד מנהל תיק השקעות ובית ההשקעות

תפקיד מנהל תיק ההשקעות הינו  להבין את צרכיו המדויקים של הלקוח יחד עם הסתכלות על נכסיו בפועל ובהתאם לכך לבחור את ההשקעה המתאימה ביותר. חשוב שמנהל תיק ההשקעות יכלול בין המשתנים את רמת נזילות התיק ומידת הסיכון שניתן לקחת ושישקף כל זאת ללקוח על מנת שתהיה לו תמונה מלאה ככל האפשר.

ניהול תיק השקעות בצורה חכמה

כאשר בוחרים להשקיע בתיק השקעות חשוב לדעת שישנם סיכונים. בעיקר כאשר ההשקעה הינה במניה בודדת. קיים קושי לנבא את מצב השוק והאם ערכו של התיק יעלה או ירד. חשוב שמנהל תיק ההשקעות ידע לנתח את הסיכונים שיכולים לגרום לתיק לרדת.

למשל לשים לב לשינויים במט"ח, ירידה במניה מסוימת, ירידת קרן נאמנות ועוד. חלוקה שמנהל תיק עושה למשל הינה חלוקה למכשירים פיננסים ואופי המניות המרכיבים את התיק. חלוקה זו מאפשרת גיבוי כשאם מרכיב אחד יורד אין זה אומר שמרכיב שני אינו עולה. וותק מנהל תיק ההשקעות הינו מדד חשוב ביותר. רק ניסיון וידע מקנים יכולת לנבא את השינויים הטובים ביותר עבור הלקוח.

הסיבה שלעיתים לקוחות מעוניינים כן לקחת סיכונים הינה שככל שהסיכון גבוה יותר כך התשואה גבוהה יותר והרווח גדל.

מסלולי השקעה

לאחר שמנהל תיק ההשקעות מבצע בדיקה פיננסית של כלל הנכסים הפיננסים שברשות הלקוח ניתן להתאים את תיק ההשקעות לפי מסלול השקעה רלוונטי. מסלולי ההשקעה הינם שונים ומגוונים.

למשל חשוב שהלקוח ידע את אחוז המניות אותו הוא מעוניין לרכוש ולפי זה לדעת האם המסלול הינו סולידי יחסית או יותר אגרסיבי. בנוסף ישנם סוגי תיקי השקעות, תיקים אשר מורכבים מתעודות סל, תיקים המורכבים מאיגרות חוב, תיקים משולבים וכולי. חשוב שמסלול ההשקעה יהיה מותאם לרמת הסיכון אותו הלקוח מעוניין לקחת.

כיצד לבחור מנהל תיק טוב

חשוב שהניהול יהיה מקצועי ולמנהל יהיה ניסיון וותק רב. כדאי לבחון את הביצועים של מנהל התיק לאורך זמן ולא להתרשם מביצועים יוצאי דופן בטווח הקצר. מומלץ להסתכל ולראות כיצד התמודד מנהל התיק עם מצבים קשים ומשברים. חשוב לוודא שתהיה שקיפות מלאה ואמינות מצד בית ההשקעות כך שהלקוח ידע כל המתנהל בתיק ההשקעות שלו. כיום ניתן לדעת זאת בקלות באמצעות האינטרנט.

כדאי לדעת מה מדיניות ההשקעות, איזה אסטרטגיה בית ההשקעות משתמש וכולי. חשוב לבדוק את העלויות הכלולות בניהול התיק כדי למנוע חיכוכים מיותרים בהמשך.

העלויות הקיימות הן דמי ניהול, עלות קניה או מכירה ודמי שמירה הנגבים בניהול התיק. מומלץ כמובן לשים לב שהשירות אדיב ונעים ומנהל תיק ההשקעות מתייחס בכבוד וברצינות ללקוחות שלו.

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים