סקירת תשואות ביטוחי המנהלים

ביטוח מנהלים הוא אחד מערוצי החיסכון לפנסיה שקיימים בישראל. כספי הפנסיה מועברים לחשבונו של המבוטח בהגיעו לגיל פרישה באחת משתי דרכים – קצבה חודשית או תשלום חד-פעמי של ההון שנצבר.

המבוטח משלם לחברת הביטוח דמי ביטוח חודשיים וחברת הביטוח מתחייבת לשלם לו בתמורה קצבה חודשית במקרה של אובדן כושר העבודה.

במקרה שבו המבוטח נפטר, מחויבת חברת הביטוח להעביר את כספי הביטוח למשפחתו.

ענף ביטוח המנהלים בישראל

בענף ביטוח המנהלים בישראל מתחרות כ-7 חברות ומתוכן 5 חברות ענק המחזיקות ב-98.5% מכלל הנכסים של הענף.

חמש החברות הללו הן, בדירוג מן הגדולה אל הקטנה: מגדל, כלל ביטוח, הפניקס, הראל ומנורה מבטחים. שיעורי התשואה שרשמו ביטוחי המנהלים של החברות מתחילת השנה דומים מאד לאלו שרשמו קרנות הפנסיה המובילות בישראל בעוד שהאחרונות מובילות בכ-1% תשואה בחישוב התשואה השנתית הממוצעת ל-3 השנים האחרונות.

המשותף לשני הענפים – ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה – הוא שהם נשלטים כיום בעיקר על ידי חברות הביטוח ולא על ידי בתי ההשקעות, בשל חוסנן הכלכלי וריבוי נכסיהן.

תשואות מתחילת 2013

את ענף ביטוחי המנהלים מובילה מתחילת שנת 2013 פוליסת הביטוח של הפניקס עם 9.4%. הפניקס היא חברת הביטוח השלישית בגודלה ונכסיה נאמדים בכ-20 מיליארד שקלים.

הפניקס העמידה תשואה מרשימה ברבעון השלישי של 2013 כשרשמה 4.3%. אחריה ברשימה נמצאות כלל ביטוח, חברת הביטוח השנייה בגודלה עם שווי נכסים של 29 מיליארד שקלים ותשואה של 8.7% מתחילת השנה. מנורה מבטחים עם 8.2%, הראל עם 7.7% ומגדל 7.6%.

בחברות אלו מתחרות גם חברות ביטוח קטנות מאד שאינן משתתפות ברווחיהן של חברות הביטוח כגון "איילון" ו"הכשרה ביטוח". שתי חברות אלו העמידו שיעורי תשואה דומים מתחילת השנה. התשואה הממוצעת מתחילת השנה של כלל החברות הביטוח המשתתפות במשחק עומדת על 8.2% ואלו נחשבים לשיעורי תשואה מכובדים בהחלט.

תשואות ממוצעות ל-3 השנים האחרונות

חברת הביטוח שהעמידה את התשואה השנתית הממוצעת הגבוהה ביותר היא מגדל, עם 6.7% שיעורי תשואה.

מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בישראל ונכסיה מסתכמים לכדי 48 מיליארד שקלים. לזכותה של מגדל נזקף גם מדד השארפ המרשים ביותר – 1.08. מדד שארפ הוא המדד המחשב את מידת הרווחיות ביחס לרמת הסיכון של ההשקעה וככל שהוא גבוה יותר הוא משקף ביצועים מרשימים יותר.

אחרי מגדל, ניצבות חברות הביטוחהראל וכלל ביטוח עם 6.6% בשנה. נתונים המתייחסים לרווחי החברות ב-3 או ב-5 השנים האחרונות עשויים ללמד על חוסנן ויציבותן של החברות ולכן משקיעים רבים נוטים לייחס להם חשיבות רבה יותר מאשר לתשואות קצרות המועד.

בחירת ביטוח מנהלים

ביטוחי מנהלים הינם מסלולי השקעה לטווח ארוך ולכן חשוב מאד לבחור בתבונה את חברת הביטוח. כפי שציינו, לתשואות המצטברות על פני 3-5 שנים יש משמעות רבה והן עשויות להעיד על מידת הרווחיות והיציבות של החברות לאורך זמן.

מלבד שיעורי התשואה, המשמשים אינדיקציה לאיכות ניהול ההשקעות של החברה, יש לבחון את איכות השירות של החברה. המבוטח עתיד להזדקק לשירותי החברה כדי לעדכן את ביטוחו, בשל מעבר ממקום עבודה אחד לשני, או במקרים של תביעות בגין אובדן כושר העבודה או פטירה.

סעיף חשוב נוסף הוא גובה דמי הניהול. חשוב לציין שגובה דמי הניהול נתון למיקוח ובטווח הארוך הוא משמעותי ביותר – הפחתת דמי הניהול בכל שבריר אחוז שהוא תעלה את גובה החיסכון המצטבר ברבות השנים במידה ניכרת.

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים