לחסוך באמצעות קופות גמל

קופת גמל זהו בעצם כלי חיסכון פיננסי אשר נועד להבטיח הכנסה לאחר פרישה מהעבודה, פיצויים ועוד. כלי חיסכון זה חשוב ומהותי לאנשים רבים אשר העתיד מטריד אותם או שפשוט חשוב להם להבטיח לעצמם עתיד בטוח ויציב. קופת הגמל מתחלקת לחיסכון בינוני וארוך טווח.

מה משתלם בזה?

קופת גמל זוהי השקעה עתידית. יש צורך בסבלנות ובהכרה שחיסכון לטווח הרחוק הינו דבר משתלם. הלקוח אשר נקרא "עמית" משלם כל חודש דמי ניהול מתוך היתרה שמצטברת וסכום מסוים שנקבע מראש מהמשכורת שלו. כסף זה מושקע על ידי מנהלי הקופה בתחומים שונים לפי צרכי הלקוח.

ככל שהכסף של העמית מושקע בחכמה ובהצלחה כך העמית יותר מורווח ונשכר מקופת הגמל שלו. לכן חשוב לשים לב שקופת הגמל שהלקוח פותח משתלמת לאורך זמן וצוברת ריביות.

השפעה נוספת של כמות הסכום הנצברת בקופה הינה משך זמן ניהול קופת הגמל. ככל שהעמית חוסך כסף במשך זמן ממושך יותר כך מצטבר סכום גדול ורווחי יותר.

הטבות מס

מאחר והמדינה מעוניינת לעודד אזרחים שישקיעו באופן ארוך טווח ישנם הטבות מס אשר מעוגנות בפקודת מס הכנסה. הטבות אלה מאפשרות באמצעות קופת הגמל לחסוך כספים שונים למטרות שונות. כלומר הטבות המס מקטינות את ההכנסה החייבת במס העובד ואת מס ההכנסה אותו העובד משלם.

יתרונות המס הן לשכירים ועצמאיים כאחד. שכיר המפקיד לקופת גמל נהנה מהשתתפות המעסיק בחיסכון ומהטבות מס על הפקדותיו בקופת הגמל ועצמאי אשר מפקיד לקופת גמל זכאי להנות מהטבות מס על הפקדותיו בסוף שנת המס.

קופת גמל כללית

קופת גמל אשר הכספים מנוהלים בה על ידי מנהל הקופה, והוא זה שקובע כיצד יושקע כספו של העמית. כמו כן אין התחייבות להשקעה מינימאלית באפיק השקעות ספציפי כמו למשל מניות.

קופת גמל מסלולית

מסלולים שונים שמייצגים התחייבות להשקעה מוגדרת. כך לעמית יש יותר שליטה בהגדרה במה המנהל ישקיע את כספו ובמה פחות. העמית אינו מחויב במסלול אחד ויכול לחלק את השקעתו במספר מסלולים שונים. ניתן לשלב בין קופות הגמל כך שחלק מהכסף יושקע בקופת גמל כללית וחלק בקופת גמל מסלולית.

שינוי אופי קופת הגמל לקצבה

בתאריך ה-23 לינואר 2008 התקבל בכנסת תיקון בחוק. החוק למעשה הגדיר שני סוגי קופות גמל לקצבה. קופת גמל לא משלמת לקצבה וקופת גמל משלמת לקצבה.

קופת גמל לא משלמת לקצבה הינה קופה שממנה לא ניתן למשוך כספים שהופקדו בה למעט פיצויים. אלא על ידי העברת הכסף לקופת גמל משלמת לקצבה.

קופת גמל משלמת לקצבה הינה קופה שניתן למשוך ממנה ישירות את החיסכון שהצטבר בקצבה. בהתאם לתקנון קופת הגמל. זו הסיבה שלאחר התיקון בחוק, קופת גמל הונית שינתה מעמדה לקופת גמל לא משלמת לקצבה וכך משיכת הכספים ממנה לאחר גיל הפרישה אינו בבת אחת אלא לפי הקצבה חודשית.

שינוי זה נועד על מנת להבטיח שלעובד המגיע לגיל פרישה יופרש הכסף באופן הדרגתי וקצוב ולא יופרש בבת אחת. חוק זה חל הן על שכירים והן על עובדים עצמאיים מאחר וקופות גמל כיום מהוות את רוב בסיס החיסכון הפנסיוני.

האם ניתן לשנות קופת גמל?

לעיתים נוצר מצב בו לקוח אינו מרוצה מאופי ניהול קופת הגמל שלו. במידה ולקוח אינו מרוצה ניתן להעביר את קופת הגמל לניהול אחר. הדבר אינו כרוך בקנס או בתשלום נוסף. השינוי נעשה בקלות כשהעלות היחידה הינה עלות שימוש ביועץ פיננסי במידה והלקוח נעזר בו.

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים