סקירת תשואות קרנות הפנסיה בישראל- מה הכי כדאי?

מגזין פורבס ערך סקירה מקיפה של תשואות קרנות הפנסיה בישראל בשיתוף עם חמשת הבנקים המובילים – הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי והבינלאומי. המגזין דירג את קרנות הפנסיה השונות לפי שיעור התשואה שצברו בשלוש השנים האחרונות והסיק כי הכי משתלם להשקיע ב-4 הקרנות המובילות.

ממצאי המגזין מצביעים על כך שקרנות הפנסיה הרווחיות ביותר הן הקרנות המנוהלות על ידי חברות הביטוח ולא אלו המנוהלות על ידי בתי ההשקעות. ארבע הקרנות המובילות מנוהלות על ידי הראל, כלל ביטוח, מגדל ומנורה, לפי סדר זה. יש לציין, שלדעת חלק מהמומחים, קרנות הפנסיה הקטנות, שהיקף הנכסים ומספר העמיתים שלהן מצומצם, רווחיות וכדאיות לא פחות אך סובלות מבעיה בשיטת אומדן הרווחיות.

במקום הראשון – הראל

חברת הביטוח הראל גלעד ניצבת במקום הראשון בדירוג התשואה המצטברת ל-3 השנים האחרונות. להראל גלעד 266 אלף עמיתים והיא מהווה 17% מנתח השוק. החברה היא איגוד של 4 חברות. ב-3 השנים האחרונות רשמה הראל גלעד תשואה מצטברת של 24.09%. מתחילת שנת 2013, הניבה קרן הפנסיה של הראל גלעד 8.62%.

במקום השני – מיטבית של כלל ביטוח

מיטבית היא קרן פנסיה של חברת הביטוח כלל. הקרן נוצרה מאיחוד קרן הפנסיה ההסתדרותית מיטבית וקרן הפנסיה עתודות שנוהלה על ידי כלל, בנק הפועלים, ביטוח חקלאי ומבטח שמיר. למיטבית 285 אלף עמיתים והיא מהווה 18% מנתח השוק. ב-3 השנים האחרונות רשמה תשואה מצטברת של 17.65%. מתחילת שנת 2013 רשמה תשואה מכובדת של 8.54%.

מקום שלישי – מקפת אישית של מגדל

מקפת אישית, קרן הפנסיה שנוצרה ממיזוג של 4 קרנות פנסיה ומנוהלת על ידי חברת הביטוח מגדל, רשמה תשואה תלת-שנתית מרשימה של 19.85% וקוטפת את המקום השני בדירוג התשואות והמקום השלישי בדירוג הכללי. הקרן רשמה מתחילת 2013 תשואה של 7.83% ו יש לה מקום של כבוד בכל טבלאות הדירוג התקופתיות. למקפת החדשה 600 אלף עמיתים והיא מהווה 24% מנתח השוק.

מקום רביעי – מבטחים החדשה של מנורה

מבטחים החדשה היא קרן הפנסיה בעלת נתח השוק הגדול ביותר מבין 4 החברות המובילות עם  37%. הקרן מופעלת על ידי חברת הביטוח מנורה ויש לה 460 אלף עמיתים. ב-3 השנים האחרונות צברה תשואה של 16.47% ומתחילת שנת 2013 רשמה 8.06%.

תשואה מצטברת חריגה ב-5 השנים האחרונות

קרן הפנסיה הראל גלעד צברה ב-5 השנים האחרונות תשואה של כ-63%, מיטבית צברה כ-64%, מקפת אישית רשמה כ-54% ומבטחים החדשה צברה כ-55%. מדובר בתשואות חריגות מאד באופן יחסי לענף קרנות הפנסיה שנרשמו בעיקר בשל הירידה הניכרת בריבית בנק ישראל וההצלחה של ענף אגרות החוב.

קרנות קטנות – מצליחות אך פחות מוערכות

קרנות הפנסיה הקטנות המנוהלות בעיקר על ידי בתי ההשקעות, רשמו גם הן תשואות מכובדות מאד ב-3 השנים האחרונות. דירוג הכדאיות של הקרנות שביצעו מגזין פורבס ו-5 הבנקים הגדולים הותיר את החברות האלו בחוץ בשל נתח השוק ומספר המבוטחים הקטנים שלהן. מסיבה זאת,  יש כאלו המוצאים בדירוג עיוות מסוים. אלטושלר-שחם מובילה את טבלת התשואות של קרנות הפנסיה ב-3 השנים האחרונות עם 29.21% בשנת 2012. מתחילת שנת 2013, רשמה תשואה מכובדת ביותר של 7.46% והיא סוגרת את העשירייה המובילה.

לצד אלטושלר-שחם, נמצאות קרנות פנסיות קטנות ורווחיות נוספות כמו קרן הפנסיה של מגן-זהב שרשמה תשואה תלת-שנתית של 20.88%, קרן הפנסיה של אקסלנס שצברה תשואה של 17.65% ועוד מספר חברות. המשותף לכל החברות הללו הוא היקף הנכסים השולי יחסית – פחות מחצי מיליארד שקלים. לטענת הבנקים הגדולים, לחברות הביטוח, שברשותן כמה עשרות מיליארדי שקלים, ישנה חסינות טובה יותר מפני זעזועים שעתידים להתרחש בענף קרנות הפנסיה ולכן הן זוכות לדירוג טוב יותר.

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים