קרנות נאמנות

קרן נאמנות הינה שיטה נוחה וקלה להשקעת כספים בשוק ההון. רוב הלקוחות אינם מבינים במתנהל בשוק ההון, באיגרות חוב, מניות וכדומה ולכן מעדיפים כי אנשים מקצועיים ומבינים בתחום זה יעשו זאת עבורם.

הקרן הינה כלי עבור הלקוח להשקיע בשוק ההון מבלי שיהיה לו ידע קודם וכן יכולה להוות אפיק חיסכון נוח ורווחי. המשקיע רוכש יחידת השתתפות בקרן ומנהל הקרן משקיע עבורו את הכסף.

קרנות נאמנות השונות

באופן כללי קרנות הנאמנות מתחלקות לשלושה חלקים. מניות, אג"ח וקרנות המשקיעות במטבעות. קרנות שמשקיעות במניות בדרך כלל משקיעות במניות ישראליות ובחו"ל.

קרנות האג"ח עוסקות בעיקר בהשקעה באיגרות חוב וקרנות שמשקיעות במטבעות בדרך כלל משקיעות במטבעות שקליות, דולריות וכולי.

עלות רכישת קרן נאמנות

חשוב לדעת שדמי הניהול הרשומים בקרן לא תמיד כוללים את כלל עלות רכישת הקרן. עלות הרכישה כוללת דמי ניהול שמופיעים בתשקיף. תשקיף הינו מסמך שמשמש הצעה של ניירות ערך לציבור. חשוב שיכיל את המידע הנחוץ לציבור על מנת שיוכל לדעת האם ניירות הערך כדאיות לרכישה.

בנוסף יש עמלת קנייה ומכירה העומדת על 0.25% ולעיתים יש 'שיעור הוספה' שזוהי עמלה על הכניסה לקרן.   עלות הקנייה והמכירה של ניירות ערך עולה כסף. לכן כדאי לדעת שמעבר לדמי ניהול הקרנות ישנם תשלומים נוספים שחשוב להיות מודעים אליהם.

קרנות ומיסוי

רווחים בשוק ההון מחויבים בתשלום מיסים. קרנות נאמנות מתחלקות לשני סוגים. ישנם קרנות החייבות במס וישנם קרנות הפטורות ממס. ההבדל עצמו מסתכם בתזמון בו משולם המס.

קרן אשר חייבת בתשלום מס, תשלום המס נעשה על ידי הקרן עצמה. התשלום הינו על הרווחים וההכנסות של הקרן. כאשר לקוח פודה את רווחיו מקרן הנאמנות רווחים אלו פטורים ממס. בקרן פטורה ממס תשלום המס אינו מבוצע על ידי הקרן עצמה והוא חל על המשקיע במהלך פדיון רווחיו מהקרן.

חשוב לערוך הבדלה לפני שבוחרים קרן נאמנות מסויימת.

רמת הסיכון

כל השקעה בניירות ערך ובקרנות נאמנות מהווה סיכון מסוים. לא תמיד ניתן להבטיח שהתשואה של הקרן תהיה חיובית. אפשר למדוד את רמת הסיכון לפי שני כלי מדידה עיקריים.

סטיית תקן המייצגת את פיזור התפלגות תשואות התקן ביחס לתשואה הממוצעת שלה. באמצעות כך ניתן לדעת עד כמה הקרן יציבה. מדד נוסף הינו מדד שארפ מדד שפותח על ידי זוכה פרס הנובל וויליאם שארפ.

מחשבים את ההפרש בין תשואות הקרן לתשואות קרן אחרת ללא סיכון ומחלקים אותו בסטיית התקן של אותה הקרן. המדד נעזר בנתונים של שלושת השנים האחרונות ומספק מידע על רמת הסיכון לאורך זמן. ככל שמדד שארפ גבוה יותר כך הקרן נוהלה באופן יעיל יותר.

המלצות לבחירת הקרן המתאימה

ישנם מספר משתנים שמומלץ לקחת בחשבון במהלך בחירת קרן נאמנות. ראשית כדאי להגדיר מראש את סכום הכסף אותו הלקוח מעוניין להשקיע, משך זמן ההשקעה ומה רמת הסיכון. הגדרות אלו ישפיעו רבות על סוג הקרן אותו הלקוח יהיה מעוניין לבחור.

מאחר ואת ניהול הקרן מבצע מנהל הקרן אשר יכול להתחלף ולהשתנות מומלץ להסתכל על התנהלות הקרן בתקופה האחרונה ולראות כי הניהול הינו חכם ומשתלם. בנוסף מומלץ לבצע חיפוש אודות הצוות הניהולי באינטרנט ובעיתונים על מנת לדעת כי הוא אמין ומקצועי.

דמי ניהול הקרן והעמלות השונות שפורטו משתנות מקרן נאמנות אחת לשנייה. מומלץ להשוות עלויות על מנת לראות היכן יותר משתלם להשקיע. אם עדיין ישנה התלבטות ניתן להיעזר בגופים חיצוניים שמבצעים דירוג של קרנות נאמנות והגופים הפיננסים המלווים אותם.

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים