השקעות

איך בונים תיק השקעות? מה עדיף תעודות סל, קרנות השתלמות או מניות? כדי לענות על השאלות כדאי להשקיע מחשבה מוקדמת בתכנון תיק ההשקעות שלנו ובהרחבת הידע לגבי אפיקי ההשקעה האפשריים. בניית תיק השקעות היא משימה לא פשוטה שדורשת תכנון, הגדרת מטרות לטווח ארוך, סבלנות ולא מעט ידע. מומלץ להתייעץ עם יועץ או חברת השקעות.

בשלב הראשון של תכנון תיק ההשקעות שלנו עלינו לשאול את עצמנו מספר שאלות שהתשובות שנענה עליהן ישפיעו על מבנה תיק ההשקעות שלנו:

  • מהי מטרת החיסכון? קביעת מרכיבי הסיכון בתיק ההשקעות כמו גם בחירת טווחי ההשקעה, תלויים במטרה שלשמה אנו חוסכים את הכספים. סכומי כסף שמיועדים למטרה חיונית בזמן יעד ידוע, לדוגמא שכר לימוד עבור הילדים, הם כספים שלא נרצה להעמיד בסיכון גבוה. לעומת זאת כספים שכל מטרתם היא הגדלת  התשואה ואין להם מטרה מוגדרת עשויים להיות רלוונטיים עבור אפיקים בעלי סיכון רב יותר.
  • בחינת כמות הנכסים שבידנו: ההון והנכסים שעומדים לרשותנו הם חלק משמעותי מהאופן שבו נוכל לבנות את תיק ההשקעות שלנו ולכן רצוי לדעת בדיוק מה הכספים והנכסים העומדים לרשותנו ומהם החובות שאנו מחזיקים.
  • כמות הידע שלנו: אפשרויות השקעה שונות עשויות להישמע אטרקטיביות במיוחד כאשר אנו לא מכירים אותן ואת הסיכונים הכרוכים בהן לעומק. השקעה היא תמיד כדאית יותר כאשר אנו מבינים מהו מכשיר ההשקעה וכיצד הוא פועל, במידה ויש לנו ידע נוסף על תחום ההשקעה (לדוגמא טכנולוגיה, או נדל"ן) מצבנו רק ישתפר.

איך מתחילים להשקיע?

גם לאחר שהגדרנו לעצמנו את מאפייני תיק ההשקעות שלנו וקבענו את רמות הסיכון ותשואה ואת הסכומים שעומדים לרשותנו, עדיין נותר לנו מגוון רחב של אפשרויות השקעה.

בכל אחד מאפיקי ההשקעה יש יתרונות יחסיים על משנהו ורצוי לבנות תיק השקעות מאוזן הכולל בתוכו אפיקי השקעה שונים. כלל האצבע התקף עבור כל אפשרויות ההשקעה הוא, שכגודל הסיכון שאנו עשויים במהלך ההשקעה כך נצפה לתשואה גדולה יותר. להלן מכשירי ההשקעה המרכזיים:

  • קרנות נאמנות: מדובר במכשיר השקעה סולידי יחסית שמורכב מהשקעה באפיקי השקעה שונים. קרנות הנאמנות מורכבות ממקמ"ים, אגרות חוב ומרכיב מנייתי, כאשר גודל המרכיב המנייתי ואגרות החוב מכתיב את גודל הסיכון בקרן הנאמנות. קרנות הנאמנות מנוהלות על ידי בתי ההשקעות הגדולים בישראל ונחשבים לאפיק סולידי ובטוח, שכן מדובר בגופים כלכליים גדולים ומקצועיים. אולם, בתמורה לכך אנו נאלצים לשלם דמי ניהול למנהל הקרן. בנוסף מכיוון שמדובר בקרנות המגלגלות סכומי כסף גדולים, סביר שלא נצליח לקצור תשואות חריגות ו"להכות את השוק".
  • תעודות סל: אחד הכללים החשובים ביותר בניהול תיק השקעות הוא פיזור נכון בין מרכיבי ההשקעה השונים. תעודות הסל הן מכשיר השקעה המאפשר לנו לרכוש קבוצה של מניות מאותו תחום השקעה, לדוגמא השקעה בשוק הון של מדינה מסוימת כגון, סין הודו או יבשת אירופה, ניתן גם להשקיע במניות מתחום הנדל"ן הטכנולוגיה ועוד.

הסיכון ברכישת תעודת סל נמוך יותר מאשר ברכישת מנייה מסוימת שכן תחום השקעה שלם חשוף פחות לתנודתיות של מניה בודדת. בנוסף אין לנו צורך בידע על מניה ספציפית ואנו יכולים להסתפק בתחזית לגבי עליות שערים בתחום מסוים.

מניות: השקה ישירה במניות היא אופציה בעלת יסכון גבוה יותר ברוב המקרים, אך בעזרת פיזור נכון והשקעה חכמה, היא גם הדרך הטובה ביותר להשיג תשואה אופטימאלית. קניית מניות מאפשרת לנו להרוויח מעליית ערכה של המניה או מדיווידנדים שמשלמים לנו מנהלי החברה עבור הרווחים. השקעה מומלצת בשוק במניות היא לטווח זמן של לפחות מספר שנים.

קראו עוד:

רואה חשבון לחסכון אלפי שקלים בחודש בעסק

אתר "קופת חיסכון – פורטל השקעות, קרנות, פנסיה" הוקם במטרה להעניק לגולשים מידע מקיף ואיכותי בכל הנוגע לחיסכון והשקעות. 

תוכן עניינים